Х2.0 е програма, насочена към високотехнологичен растеж, чиято цел е да подпомогне старт-ъп предприятия от ЕС чрез осигуряване на персонализирана и фокусирана подкрепа за катализиране на пазарното развитие на технологичните им решения и приложения в 5 ключови области:
- производство и кръгова икономика,
- селско стопанство и хранително-вкусова промишленост,
- технологии в областта на здравеопазването и биологията,
- умни градове и устойчиво развитие,
- данни и изкуствен интелект.
Програмата ще разпредели 1,5 млн. евро към 50 технологични старт-ъп предприятия за инвестиране в иновации и услуги в подкрепа на техния растеж, в рамките на 5 процедури до месец ноемри 2024 г.
Настоящата процедура е насочена към високотехнологични решения в областта на здравеопазването, селското стопанство и производствения сектор, с акцент върху аграрните технологии. В рамките на процедурата ще бъдат финансирани 10 високотехнологични старт-ъп предприятия с иновации, базирани на върхови технологии или значими постижения в областта на аграрните науки.
Програмата ще бъде с продължителност 5 месеца и ще бъде специално адаптирана към нуждите на всеки старт-ъп, осигурявайки му растеж, дългосрочно развитие и трансгранични контакти. Всяко предприятие ще бъде проучено от експерти с опит в областта на рисковото финансиране и иновациите, на основата на което ще му бъде предложена специализирана подкрепа.
Целта на процедурата е оказване на съдействие на старт-ъпи, които предлагат технологии, иновации и анализ на данни за подобряване на резултатите от селскостопанското производство и посрещане на предизвикателствата, с които се срещат фермерите и аграрния сектор като цяло. Решенията могат да бъдат в областта на прецизното земеделие, като използване на сензори и дронове, както и аналитични инструменти и алгоритми за машинно учене, които подпомагат фермерите да вземат по-информирани решения за управлението на културите, здравето на почвите, използването на ресурсите, напояването, събирането на реколтата и т.н.
В допълнение, ще бъдат приемани кандидатури и в областта на хранителните технологии – за иновативни решения в посока на изграждане на кръгови и устойчиви хранителни системи чрез смекчаване на климатичното въздействие, намаляване на отпадъците в производството на храни и селското стопанство и влиянието върху околната среда като цяло. Решенията могат да включват и технологии, повишаващи ефективността и устойчивостта при разработването, производството, доставките и потреблението на храни.
Иновационните ваучъри за всеки от одобрените кандидати покриват:
- персонализирани услуги на стойност до 20 000 евро,
- индивидуално менторство от експерти в областта с минимална стойност от 5000 евро,
- достъп до специализирани изложения и тематични събития за контакт с инвеститори и големи предприятия – на стойност 5000 евро,
- както и други услуги.
Критерии за участие:
- предприятията трябва да докажат, че са високотехнологични, т.е. че бизнес моделът им е основан на високотехнологична иновация в областта на инженеринга или на значими научни постижения,
- кандидатите са малки или средни предприятия и
- произхождат от страна-членка на ЕС или асоциирана страна,
- компаниите не трябва да са участвали в предходна процедура по програмата.
Критерии за оценяване на кандидатите:
- икономически и бизнес потенциал на иновацията,
- качество,
- въздействие,
- мотивация.
Специално внимание се обръща на притежателите на „Печат за високи постижения“ (Seal of Excellence), както и на жените предприемачи.
Срок за кандидатстване: 6 юни 2023 г. (17 ч. СЕТ).
Допълнително информация за процедурата и кандидатстването можете да откриете на следните адреси: https://x2-0.eu/2023/04/launches-the-2nd-open-call-for-startups-in-agritech/ и https://x2-0.eu/2023/05/second-open-call-agritech-foodtech/
Програмата има и постоянно отворена покана за външни експерти (impact builders), която вече наброява над 100 лица и предоставя чудесни възможности за networking.